英国365bet体育_365bet手机官网_约彩365官旧版本网客户端下载
Autorka: Yuan Sha je asistentka výzkumného pracovníka na Katedře amerických studií na Čínském institutu mezinárodních studií. Bývalá Fulbrightova vědecká pracovnice na Kolumbijské univerzitě, má doktorát z mezinárodní politiky na Čínské univerzitě zahraničních záležitostí. Yuan Sha publikovala několik článků o bezpečnostních vztazích mezi Čínou a USA v čínských akademických časopisech a pravidelně přispívá do čínských médií. Článek odráží názory autorky, a ne nutně názory CGTN.
Čínský nejvyšší diplomat Yang Jiechi, člen Politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny (KS Číny) a ředitel zahraniční komise Ústředního výboru KS Číny, se 14. března v Římě v Itálii setkal s poradcem pro národní bezpečnost USA Jakem Sullivanem. Setkání navazovalo na virtuální summit Číny a USA loni v listopadu s cílem realizovat konsenzus dosažený oběma hlavami států. S rostoucím napětím na Ukrajině získalo setkání další význam v tom, že mezinárodní společenství očekává, že obě země pomohou krizi zmírnit.
Ukrajinská krize je na pořadu dne
Ústředním bodem setkání Yanga a Sullivana se stala ukrajinská krize. Ostatně ve společném zájmu obou zemí by mělo být udržení míru a stability na Euroasijském kontinentu.
Yang Jiechi zopakoval postoj Číny, že je třeba respektovat suverenitu a územní celistvost všech zemí a že je třeba dodržovat cíle a zásady Charty OSN. Vyzval všechny strany k maximální zdrženlivosti, aby se předešlo rozsáhlé humanitární krizi. Zasazoval se také o vizi společné, komplexní, kooperativní a udržitelné bezpečnosti a vyzval příslušné strany, aby hledaly vyvážený, účinný a udržitelný evropský bezpečnostní mechanismus prostřednictvím rovnocenných dialogů na principu nedělitelné bezpečnosti.
Yangův postoj odráží závazek Číny usnadnit mírové urovnání. Čína pozorně sleduje situaci na místě a poskytuje ukrajinskému lidu včasnou humanitární pomoc. Čína jako neutrální a nestranná země v této krizi cítí povinnost odvolat se proti eskalaci a použití sankcí kvůli jejich pochybnému přínosu, lidskému utrpení a vedlejším škodám na křehkou globální ekonomiku. Čína je také znepokojena děsivou zprávou, že USA vyvíjejí chemické zbraně na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že se blíží čtvrté kolo ukrajinsko-ruských mírových rozhovorů, je nutné, aby všechny strany daly šanci míru a zabránily tomu, aby se situace vymkla kontrole.
Je potřeba diplomacie dobré víry
Bidenova administrativa přísahala, že „diplomacie je zpět“, ale důsledky ukrajinské krize vyvolaly pochybnosti o upřímnosti diplomacie USA spojené s vojenským, ekonomickým a diplomatickým nátlakem.
Je nepopiratelné, že diplomacie dobré víry je v této kritické chvíli nesmírně důležitá. Prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) minulý týden uspořádal virtuální summit s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem, kde všichni tři vůdci vyjádřili své společné přání zabránit další eskalaci ukrajinské krize.
Pro Čínu a USA fungují od minulého roku komunikační kanály na vysoké úrovni. Yang a Sullivan se loni v říjnu setkali ve švýcarském Curychu, což připravilo půdu pro virtuální summit prezidenta Xi Jinpinga s prezidentem Joe Bidenem v listopadu 2021. Setkání v Římě bylo zaměřeno na realizaci důležitého konsenzu dosaženého oběma vůdci v listopadu, kde Xi Jinping navrhl, aby vztahy mezi Čínou a USA byly založeny na třech principech vzájemného respektu, mírového soužití a oboustranně výhodné spolupráce. Mezitím Biden slíbil, že nebude usilovat o novou studenou válku s Čínou, nebude měnit čínský politický systém, nebude posilovat spojenectví proti Číně, nebude podporovat „nezávislost Tchaj-wanu“ a nebude usilovat o konfrontaci s Čínou.
Za tímto účelem Yang Jiechi zdůraznil Sullivanovi pozici Číny v klíčových otázkách národního zájmu Číny, od Ujgurské autonomní oblasti Xinjiang a Tibetské autonomní oblasti Xizang až po zvláštní administrativní oblast Hongkong a region Tchaj-wan. Zvláště vyjádřil vážné obavy a pevný odpor vůči nedávným americkým provokacím v oblasti Tchaj-wanu a zdůraznil vysokou citlivost tchajwanské otázky, která se týká suverenity a územní celistvosti Číny. Požádal také, aby USA dodržovaly zásadu jedné Číny a svůj závazek obsažený ve třech společných komuniké mezi Čínou a USA, a varoval, že jakýkoli plán na využití Tchaj-wanu k omezení Číny je odsouzen k nezdaru.
Yang Jiechi také zdůraznil opozici Číny proti škodlivým dezinformacím USA zaměřeným na Čínu v souvislosti s ukrajinskou krizí. Před jednáním se USA uchýlily ke své tradiční vyjednávací taktice záměrného rozdmýchávání veřejného mínění jako prostředku k vyvíjení tlaku na druhou stranu. Ale taková taktika nadělá více škody než užitku, protože oběma stranám brání v rozhovorech v dobré víře, a hrozí dalším napětím v bilaterálních vztazích.
Jia